A Magyar Királyságnak megalapításától kezdve szerves részét alkotta Erdély, az ország keleti tartománya, élén a magyar király által kinevezett, annak nevében kormányzó és bíráskodó vajdával. A Magyarországot a 16. században egyre erősebben támadó oszmán hatalom azonban nem csupán leszakította Erdélyt és a tiszántúli vármegyéket, de azt is megparancsolta, hogy az ország e részében új magyar állam alakuljon, amelynek uralkodója I. János király fia legyen, aki fölött az Oszmán Birodalom szultánja gyakorolja a főhatalmat.
A keleti országfélből oszmán vazallusállam lett, az Erdélyi Fejedelemség, amely ugyan a birodalmon belül „különleges státussal” rendelkezett, azaz nagyobb szabadságot élvezett, mint a szomszédos Moldva és Havasalföld, a birodalomtól elszakadni azonban mintegy másfél évszázadig nem állt módjában.
Az erdélyi fejedelmek és a rendek örök kettősségben, örök dilemmában éltek: a két nagyhatalom közül vajon melyik oldalán tudnak életben maradni, hogyan tudják országukat megtartani? Vajon elfogadják-e a kényszerű török uralmat, vagy „rugoldozzanak” ellene, és mindenáron igyekezzenek a magyar Szent Korona oltalma alá kerülni, ahová természet szerint is tartoznak? Valahányszor megkísérelték azonban, hogy szövetséget kössenek a magyar királlyal és csatlakozzanak a nyugati országrészhez, a Porta részéről kegyetlen bosszúhadjárat, adóemelés, keményebb bánásmód lett a következmény.
A
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.