A 18. század utolsó harmadában indult meg az európai régi rend felszámolása – és az első világháború során vált teljessé. Az 1770-es években Európa sok szempontból még középkori vonásokat mutatott, az 1910-es évekre azonban már kibontakoztak mai világunk körvonalai. Az újkorban Európa még csak az egyik volt a föld civilizációs központjai közül, az első világháború előestéjén azonban már szinte az egész világot uralma alá vonta valamilyen formában. A 19. századot, az egyre gyorsuló átalakulás századát tehát tekinthetjük az újkor utolsó és a jelenkor első századának is, attól függően, hogy azokat a jelenségeket vizsgáljuk-e, amelyeket a korábbi századoktól örökölt, vagy azokat, amelyeket létrehozott, amelyekkel megalapozta saját történelmi korszakunkat.
Ebben a században vált először egy emberöltőn belül is érezhetővé a történelmi változások felgyorsulása. A század elején a ló volt a leggyorsabb szárazföldi közlekedési „eszköz”, a közepén vasútra ülhettek az emberek, s a második felében Jules Verne már a holdutazásról írt könyvet. A rabszolgamunkát a század elején a legtöbb régióban természetesnek tekintették – a század végére hivatalosan már mindenhol felszámolták. 1800-ban csak Nagy-Britanniában és az USA-ban működött képviseleti rendszer, száz év múlva viszont már a legtöbb európai országban.
A művészeti irányzatok egyre gyorsabb ütemben váltották
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.