Az első világháború és a forradalmak után egyrészt a belső társadalmi feszültségek, másrészt az ország feldarabolása következtében nagymérvű és gyors migrációs folyamat zajlott le hazánkban. Nem számított ez új jelenségnek Magyarországon: a század elejétől a világháború kitöréséig évente százezres nagyságrendű volt a főleg Amerikába irányuló kivándorlás. A világháború után azonban egészen más természetű népességmozgásra került sor.
Az Amerikába kivándorlók zöme szlovák és ruszin fiatalember volt, bár magyar parasztok tízezreit is velük hajtotta kilátástalan sorsuk; ha nem is jelentéktelen, de jóval kisebb a hajóra szálló munkások és értelmiségiek száma. Igaz, a kivándorlók közül néhány év után sokan visszatértek, s ők adták a Magyarországra érkező – különben a századfordulótól már alacsony számú – bevándorlók többségét. A háború után viszont a paraszti emigráció már nem jelentős, sőt, az elcsatolt területekről a csonka országba menekülőknek is csak kis
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.