„Emberekről szól a film, közöttünk élő, mai emberekről. Egy különös, tragikus barátság történetéről. Arról, hogy elég volt az áltatásból, a hazugságokból, végre itt az ideje, hogy mindenki megértse: felnőttek vagyunk, akiknek meg lehet, meg kell mondani az igazat! Akkor is, ha fáj, akkor is, ha kínos, akkor is, ha keserű!” Az idézet Várkonyi Zoltántól származik. A rendező 1956 szeptemberében nyilatkozott készülő új filmjéről, a Keserű igazságról. A történet 1955-ben játszódik egy építővállalatnál. Sztankó János igazgató (Bessenyei Ferenc) csak a sikerrel, a tervtúlteljesítéssel törődik; a munkát, a szervezést helyettesére, Palócz Imrére (Gábor Miklós), a koholt vádak alapján elítélt, s a börtönből nemrég szabadult mérnök-barátjára hagyja. Palócz szerint a vállalat által épített siló alatt süllyed a talaj, Sztankó azonban nem hagyja leállítani a munkát. Az összeomló építmény két embert maga alá temet. A tragédiáért mégsem az igazgatót, hanem helyettesét tartóztatják le, Sztankót pedig kinevezik a tröszt vezetőjévé.
Az 1956 végén befejezett film azonban nem jutott el a közönséghez. A Keserű igazság által képviselt egyértelmű kritika, a film lehetséges szimbolikus értelmezése (a hibát hibára halmozó vezetés miatt összedőlt siló – az összeomlás
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.