Horthy Miklós Portugáliában 1952. augusztus 20-án fejezte be memoárját, mely egy évvel később jelent meg Buenos Airesben, 1974-ben Torontóban pedig már a második kiadás látott napvilágot. A magyar olvasók e két kiadás szamizdatban terjesztett változata után 1990-ben ismerhették meg Horthy Miklós emlékiratait. A szerző előszavában beismeri, hogy visszaemlékezése sok helyütt pontatlan. Elsősorban azért, mert nem jutott hozzá azokhoz az anyagokhoz, melyeket kormányzósága idején mindennap használhatott. Azt is elismeri, hogy erőteljesen támaszkodott a róla szóló, még életében kiadott német és angol nyelvű életrajzokra, melyek nagyon pozitív képet festettek róla. Mindezek mellett teljesen elfogadhatóak Horthy szavai: „Az életrajzíró, főként pedig az, aki saját élettörténetét írja, akkor jár el helyesen, ha az eseményeket úgy ismerteti, ahogy azok átélésük idejében előtte jelentkeztek, elkerüli tehát azt, hogy a későbben kibontakozó meglátásait a tárgyilagosság rovására időben visszavetítse. Utólag minden bolond bölcs lehet.”
A történeti memoár sok szempontból sajátos műfaj. A történettudomány a memoárokat másodlagos forrásokként kezeli, szigorú forráskritikát alkalmazva, ami nem véletlen. A történeti megismerés szempontjából talán ez az egyik legszubjektívebb műfaj, másrészről a leginkább alkalmas arra, hogy a
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.