A II. világháború kitörése után a Kárpátokon túli galíciai területek előbb szovjet, majd Hitler Szovjetunió elleni támadását követően német fennhatóság alá kerültek. A terület sorsa hosszú távon bizonytalan volt, ám a magyar kormány egy, a Német Birodalommal szövetséges ukrán állam létrehozásától tartott, mely igényt formálhatott volna Kárpátaljára. Ezért 1941 szeptemberében magyar oldalról felvetődött a határkiigazítás terve. A tanulmány célja, hogy bemutassa az ezen határkorrekcióval kapcsolatosan a berlini Külügyi Hivatal Politikai Levéltárában fellelhető iratokat, melyeket a magyar történetírás teljes részletességgel még nem tárt az olvasók elé.
Miként azt Hitler már a Mein Kampfban megjósolta, a második világháború folyamán a keleti front mögötti, német megszállás alá került területeken elkezdődött az új germán élettér kialakítása. Erről számos távlati elképzelés látott napvilágot, amelyek közül a Generalplan Ost a legismertebb: az 1942 májusában elfogadott dokumentum értelmében a Baltikum, a Krím félsziget, valamint Ukrajna és Fehéroroszország jelentős részeit a Német Birodalomhoz kell csatolni. A Szovjetunió elleni támadás megindítása utáni hónapokban
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.