rubicon

Egy meg nem született ország

Székelyföld önrendelkezése 1918-tól napjainkig
22 perc olvasás

A történelmi Magyarország végnapjaiban kialakult „átmeneti” vagy „kérészállamok” között a Székely Köztársaság tervezete egészen különleges helyet foglal el. Bár tulajdonképpen létre sem jött – számos más hasonló kezdeményezéstől eltérően –, a székely önszerveződésnek komoly előzményei voltak, utóélete pedig mindmáig tart. 

A székelység 1918 előtt

A székelyek megtelepedése a ma Székelyföldnek nevezett régióban a 13. századra fejeződött be. A magyar királyok azért telepítették őket az ország délkeleti sarkába, hogy biztosítsák a Keleti-Kárpátokban húzódó határ védelmét. Katonai szolgálatuk fejében a székelyek – a kunokhoz, a jászokhoz és kezdetben egyes erdélyi román közösségekhez hasonlóan – különleges jogokban részesültek. Vármegyék helyett székekbe szerveződtek, saját önkormányzatuk mellett adómentesség, valamint kollektív, a nemesekéhez hasonló szabadság illette meg őket. Mindez megkülönböztette a székelyeket Erdély többi jelentős társadalmi csoportjától: mind a nemességtől, mind a vármegyék jobbágyságától, mind pedig a szintén autonómiával rendelkező szászoktól, és a késő középkortól a tartomány belső rendjének egyik pillérévé tette őket („unio trium nationum”). 

A Rákóczi-vár romjai az ezeréves határon. Gyimesbükk, 1918 előtt

Jogállásuk és berendezkedésük azon­ban idővel számos változáson ment keresztül. Ezekre egyrészt a társadalmi átalakulások

Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!

Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:

  • A legújabb Rubicon-lapszámok
  • Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
  • Rubicon Online rovatok cikkei
  • Hirdetésmentes olvasó felület
  • Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők

Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!

Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.