A békekonferenciára való meghívástól a válaszjegyzékek átnyújtásáig.
[...]
A delegáció vonata januárius 7-én reggel 8 óra 10 perckor érkezett meg a Gare de l’Est-re. Az állomáson Henry alezredes, a Magyar Békeküldöttséghez beosztott katonai misszió főnöke fogadta az érkezőket. Megérkezve a Château de Madridba, Henry alezredes közölte Praznovszky főtitkárral azokat a rendszabályokat, amelyeknek a francia kormány a Magyar Békeküldöttséget alávetette. Gróf Apponyi azonnal összehívta a főmegbízottakat és megbízottakat rövid értekezletre, amelyen a delegáció összes tagjainak utasítást adott az egyöntetű külső viselkedésre, azután felkérte őket, hogy minden este 6 órakor őt keressék fel a folyó ügyek megbeszélésére. A napi értekezleten, amelyekről gróf Csáky István rendszeresen jegyzőkönyvet vett föl, a felmerülő kérdések nyertek elintézést. Ezen központi szerv útján irányította gróf Apponyi az egész munkát. A delegátusok helyszűke miatt szobájukban dolgoztak, a küldöttség irodájában csak a segédhivatali munkák végeztettek.
Ami a munkabeosztást illeti, arra körülbelül a következőket lehet mondani:
Az egész működésnek gróf Apponyi adott irányt, de volt különös ügyköre is, tudniillik: A Népszövetség, népszavazás, kisebbségi jogok és a Magyarországot ért nemzetközi jogsérelmek kérdéseinek feldolgozása. A területi és vele összefüggő nemzetiségi kérdésekkel gróf Teleki, gróf Bethlen, gróf Csáky Imre és gróf Csáky István foglalkoztak. Gróf Teleki irányította ezenfelül a nyomda munkáját és a jegyzékek beadását is.
Gróf Csáky Imre referálta az általános politikai helyzetet. A békeszerződés úgynevezett politikai határozmányaival, beleértve Magyarország Európán kívüli érdekeinek a kérdését, gróf Apponyi, gróf Teleki, gróf Bethlen és báró Lers foglalkoztak. A katonai és haditengerészeti kérdéseket báró Láng Boldizsár, Ottrubay Károly és Konek Emil dolgozták fel. A hadifoglyokkal Kirchner Sándor foglalkozott. A jóvátétel ügykörében felmerülő kérdésekről Kállay Tibor referált. A pénzügyi kérdések főreferensei Popovics Sándor, Walko Lajos és Hegedűs Lóránt voltak. A gazdasági kérdések főreferense báró Lers volt, mellette működtek Scitovszky Tibor, aki egyszersmind az atrocitásokkal is foglalkozott, Jármay Elemér mint hajózási és Walther Emil mint vasútügyi szakértők. Fiuméról és a dunai kérdésekről szintén Jármay referált. A szerződésben felmerülő összes jogi kérdésekkel dr. Bartha Richárd foglalkozott. A
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.