Légi fotókon vagy a Google- térképek műholdképein kellemesen zöld kertet fedezhetünk fel Budapest belvárosában, a Dohány utcai zsinagóga mellett. Közelebbről, a Wesselényi utca felőli árkádsoron keresztül bepillantva a szinte minden beborító borostyán indái között sírok betonkeretei és a sírok mellé támasztott kis emléktáblák látszanak. A zsidó szokások ismeretének hiányában ez nem tűnik furcsának, hiszen az európai kultúrában megszokott, hogy a templomdombon van a temető.
A zsidó hagyományok viszont elkülönítik a temetkezés és a közösségi imádkozás/tanulás helyszínét, ezért a zsinagógák mellett nincsenek temetők. Az említett hely az egyetlen kivétel, melynek története a holokauszt időszakába vezet vissza: a borostyán- és szomorúeperfák alatt a gettóban elhunytak tömegsírjai vannak. A megfelelő kontextus hiányában ez csak egy melankolikus hangulatot árasztó, szép sírkert, a rettenet és a borzalom jelenvalósága nélkül.
A temető története hű tükre a holokauszt magyarországi recepciójának. Az emlékművek kialakítása, az évente (nem) megrendezett és (nem) ritualizálódott emlékezések mindent elárulnak arról, miként tekint a magyar társadalom az áldozatokra, a tettesekre, az igazságszolgáltatásra és a felelősségre. A sírkert totális elfelejtése és egyben folyamatos alakítgatása szeizmográfként jelzi a második világháborút követő kultúrpolitikai változásokat. Ezekhez a helyi zsidó közösség is mindenkor alkalmazkodik.
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.