Bár a nemzetiszocialista államgépezet mindent elkövetett, hogy a világ ne értesülhessen az utólag holokausztnak nevezett zsidóellenes genocídium mozzanatairól, így a megsemmisítőtáborokban történtekről sem, a túlélők, a táborokból megszököttek beszámolói – ha szűk körben is – már a háború alatt kezdtek ismertté válni. A haláltáborokból azonban csak nagyon kevés embernek sikerült megszöknie, és a józan ésszel felfoghatatlan borzalmakról szóló tudósításaiknak csak nagyon kevesen adtak hitelt.
A leghírhedtebb megsemmisítőtáborból, az auschwitz-birkenauiból jelenlegi ismereteink szerint legalább 802-en próbáltak megszökni, közülük több mint háromszázan azonnal vagy napokon belül életükkel fizettek a menekülési kísérletért. A többieket első nekifutásra nem sikerült elfogni, nincs hiteles kimutatás arról, hogy végül megtalálták-e őket üldözőik. Feltehető, hogy többségüknek hosszabb-rövidebb időre sikerült elmenekülnie a táborból. Legalább tucatnyi olyan fogolyról tudunk, akik saját életük megmentésén túl azért szöktek meg, hogy a világ tudomására hozzák az auschwitz-birkenaui tábor(ok)ban folyó szörnyűségeket, és figyelmeztessék a potenciális áldozatokat. A ma Auschwitzi jegyzőkönyv(ek) néven ismert dokumentáció öt ilyen szökevény beszámolóit tartalmazza.
1944.
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.