rubicon

Dzsihád

A szent háború évszázadai
21 perc olvasás

A nyu­ga­ti ci­vi­li­zá­ció­ban  a fel­vi­lá­go­so­dás ko­ra óta ma­gá­tól ér­te­tő­dő a val­lás és az ál­lam szét­vá­lasz­tá­sa, ezért el­kép­zel­he­tet­len, hogy az ál­la­mok val­lá­si okok­ból foly­tas­sa­nak há­bo­rút. Mi­vel azon­ban az isz­lám­ban a „szent há­bo­rú”, a dzsi­hád ta­na min­dig is köz­pon­ti he­lyet fog­lalt el, a Nyu­gat­nak a 20. szá­zad má­so­dik fe­lé­ben is­mét fel kel­lett fe­dez­nie a val­lás­há­bo­rú esz­me­kö­rét, és meg kell pró­bál­nia job­ban megér­te­ni an­nak moz­ga­tó­ru­gó­it, ál­ta­lá­ban vé­ve pe­dig az isz­lám és a nyu­ga­ti gon­dol­ko­dás­mód el­té­ré­seit.

A kö­zép­ko­ri Eu­ró­pá­ban – Aqu­i­nói Szent Ta­más sze­rint – az igaz­sá­gos há­bo­rú­nak há­rom fel­té­te­le volt: 1. le­gi­tim fe­je­del­mi ha­ta­lom, amely a fel­ha­tal­ma­zást ad­ja, 2. igaz­sá­gos ok, 3. tisz­ta szán­dék. A ke­resz­tes há­bo­rúk rossz ta­pasz­ta­la­tai miatt azon­ban a val­lás­há­bo­rút egy­re több ke­resz­tény uta­sí­tot­ta el. A re­for­má­ció nyo­mán ki­rob­bant fun­da­men­ta­lis­ta fe­le­ke­ze­ti há­bo­rúk kö­vet­kez­té­ben a 17. szá­zad kö­ze­pé­re ál­ta­lá­nos

Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!

Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:

  • A legújabb Rubicon-lapszámok
  • Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
  • Rubicon Online rovatok cikkei
  • Hirdetésmentes olvasó felület
  • Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők

Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!

Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.