Ragaszhányókanál és Lánchíd. Vajon hányan tudják honfitársaink közül manapság, mit jelent ez a két szó így, egymás mellé téve? Az utóbbit mindenki ismeri – az előbbit tán csak pár tucat szakember. Mégis testvérszavak ők: közösen idéznek fel egy kort, amely még szorosan itt van velünk, mégis – a nyelv, a szavak idegenségével is – lassan süllyedni kezd a múló időben. Pedig végtelenül fontos időszakról van szó: ekkor született meg a modern Magyarország, amelyben ma is élünk. És a lélektan azt tanítja: ha nem emlékszünk a gyermekre és az ifjúra, soha nem érthetjük meg a felnőtt embert.
A ragaszhányókanál a mai magyar nyelven annyit tesz: vakolókanál. 1842. augusztus 24-én, a Lánchíd alapkőletételénél egy ilyennel löttyintette a maltert a többtonnás kőkocka alá Károly főherceg, a jeles hadvezér (az egyetlen, aki nyílt csatában legyőzte Napóleont), V. Ferdinánd király személyes megbízottja valamikor délután fél 6 óra tájban, a jelen lévő több száz fős közönség harsány üdvrivalgása közepette. A színezüstből formált, elefántcsont nyelű, szépséges műtárgy – ma már a Magyar Nemzeti Múzeum féltve őrzött kincse – bevonult a magyar festészet történetébe is. Nyele kikandikál arról a tálcáról, amelyet egy fekete atillás, barna mentés, szálas termetű, elgondolkodó tekintetével a nézőre kipillantó férfiú tart a kezében egy híres festmény nagy ívű kompozíciójának kellős közepén. A tálcán van az a „ragasz”, amelyet a kőre kent a főherceg.
A képen nem egyszerűen egy társasági esemény, egy közlekedési beruházás feltupírozott kezdő pillanata látszik. A ragyogó tehetségű művész egy egész korszaknak állított emlékművet ezzel a majd 3x4 méteres olajfestménnyel, mert – miként minden kortársa – tisztában volt vele: a híd nem pusztán technikai műtárgy, hanem annak az átalakulásnak századokra szóló szimbóluma, amelynél nagyobbat és sorsfordítóbbat az államalapító szent király, István ideje óta nem élt meg a magyar ember.
Első
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.