Egymillió személyt végeztek ki a Szovjetunióban politikai okokból. Másfél millió halt meg a Gulagban és a deportálások következtében. Tizenegy és fél millió éhen halt. Elképesztő számok, amelyeket (bár még módosulhatnak) nem lehet sem visszautasítani, sem figyelmen kívül hagyni.
Egy nagy amerikai szovjetológus, Jerry Hough a közelmúltban azt a megjegyzést tette, hogy Borisz Jelcin első elnöki időszaka, vagyis négy év alatt Oroszországban másfél millióval többen haltak meg, mint korábban. Sokkal többen – tette hozzá provokatív módon –, mint a sztálini nagy terror idején, 1937–38-ban, amelynek „csak” 700000 áldozata volt két év alatt. E kétes ízlésű provokációval Jerry Hough mégis tényleges problémára hívta fel a figyelmet: hogyan készítsük el egy politikai rendszer áldozatainak listáit? Közvetlen vagy közvetett módon milyen haláleseteket írhatunk a számlájára? Lehetséges-e átfogó mérleget készíteni? Van-e értelme?
E kérdéseket alaposan megvitatták A kommunizmus fekete könyvének megjelenése alkalmából. Stéphane Courtois-val szemben, aki bevezetőjében
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.