A „proletariátus öklének” elkeresztelt szervezet tevékenysége egyszerre irányult a közállapotokat szétziláló bűnözés ellen, illetve a bolsevik párt hatalmi monopóliumának megtartására és megerősítésére. Felderítő és nyomozó tevékenységre kapott felhatalmazást, az őrizetbe vett gyanúsítottakat át kellett adnia a forradalmi törvényszékeknek. Már alapításakor felruházták rögtönítélő funkciókkal is, joga volt vagyonelkobzás és kilakoltatás végrehajtására, „az ellenséges elemek” nevének publikálására, intézkedéseit pedig a Népbiztosok Tanácsán kívül egyetlen testület sem bírálhatta felül, hatáskörét így kezdettől fogva átléphette. Lenin megfogalmazása szerint „maga az élet mutatott utat a Csekának”.
Az 1917-es októberi forradalmat követően a hatalom megragadásában tevékeny szerepet játszott Petrográdi Forradalmi Katonai Bizottság a belső ellenforradalmi kísérletek meghiúsításának és leleplezésének céljával működött tovább. November közepén Feliksz E. Dzerzsinszkij
Regisztráljon és olvassa a teljes cikket!
Ingyenes regisztrációval korlátlan hozzáférést kap Kalendárium rovatunkhoz, és prémium tartalmaink közül 3-at olvashata Rubicon Online-on.