A Mohács előtti időkből országosan 12, dokumentumokkal alátámasztott boszorkánypert ismerünk, ebből kettő a soproni városi bíróság előtt zajlott le. Elsőként egy jobbágyasszonyt vádoltak meg 1429-ben, majd pedig Hunger György meggyesi jobbágyot 1502-ben, aki azzal fenyegetőzött, hogy felgyújtja faluját, és a virágzó szőlőkre – garabonciás, idővarázsló módjára – jégesőt küld. Meggondolatlan szavaiért örökös számkivetésre ítélték. Ennél jelentősebb és hosszadalmasabb boszorkányperek színhelye volt Sopron az 1528–29-es években.
1528. április 23-án kelt az a vallomás, amely két boszorkánysággal vádolt asszony, Poschl Tamásné és Gusman Péterné perében született Móritz Pál városbíró bírósága előtt. Poschl Tamásné elismerte, hogy varázslattal több embert beteggé tett, és ezért a felbujtóktól természetben vagy pénzben fizetséget kapott. Általában bizonyos gyökereket, növényeket vagy éppen halott állatokat ásott el az adott személy házának küszöbe alá vagy az udvarában, amitől az megbetegedett. Ha bizonyos idő elteltével kiásták a szerencsétlenséget hozó tárgyat, az illető meggyógyult. Így történt például Eber János esetében, akinek szomszédasszonya rendelte meg a boszorkánynál a varázslatot, ellenséges viszonyukra
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.