rubicon

Borok és harcok földje

Tokaj-Hegyalja a 16–17. században
22 perc olvasás

A Hegyalja tájnév a 16. században kezd el­terjedni, majd egyre inkább meghonosodik a Tokaj-Hegyalja megnevezés, mintegy megkülönböztetésül a Kárpát-medence más „hegy­alja” nevet viselő tájaitól. Annál is inkább, mert Pozsony-Hegyalja (vagy Hegy­alatt), Arad-Hegyalja, az Erdélyi-Hegyalja (Nagyenyed és Gyulafehérvár vidéke) szintén nevezetes bortermő helyeknek számítottak már a középkor óta. Tokaj-Hegyalja borait már a 16. század második felétől összefoglaló néven „tokajiként” kezdték emlegetni, s ez az elnevezés terjedt el aztán és maradt meg napjainkig világszerte.

Tokaj fekvése különleges tiszteletet parancsoló: a vulkanikus eredetű tokaji Nagy-hegy (Nagy-Kopasz) 528 méterig emelkedő, hatalmas tömbje monumentálisan magasodik a környező sík vidék fölé. Az északi irányban húzódó hegyvonulattól elkülönül. Találóan fogalmazta meg útirajzában Petőfi Sándor: úgy áll, „mint vezér a seregek előtt”. Több mint hét évszázaddal ezelőtt Anonymus is leírta regényes gesztájában, hogy micsoda egyedülálló kilátóhely a tokaji hegy (ő tarcali hegynek nevezte). Egészen bizonyos, hogy ennek az „őrhelynek” a különleges értékét már honfoglalóink is értékelhették. (Ezek után már csupán azt nem érti a mai kor embere, hogy miért nem épült mindmáig kilátó erre a különleges, idegenforgalmi szempontból semmi mással össze nem vethető magaslatra.)

A

Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!

Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:

  • A legújabb Rubicon-lapszámok
  • Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
  • Rubicon Online rovatok cikkei
  • Hirdetésmentes olvasó felület
  • Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők

Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!

Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.