„Krisztusért meghalni annyit jelent, mint örökké élni”
Hajlamos az ember az eseményeket – akár rövid idő elteltével is – régmúltnak tekinteni. S amikor egy-egy történelmi időszakra emlékezünk, úgy is gondolkodhatunk, hogy ezek a történelemkönyvek lapjaira valók. A kommunizmus egyházüldözése, melyet Kelet-Európa egyházai megszenvedtek, csak néhány évtizede ért véget. A második világháború után a Szovjetunió a megszerzett területein sajátos módon igyekezett érvényesíteni politikai ideológiáját és társadalomátalakítási igényét. Ebbe az erőszakos átalakításba a Munkácsi görögkatolikus egyházmegye akkor került bele, amikor a Vörös Hadsereg 1944 őszén bevonult Kárpátaljára, és elkezdte saját államába integrálni a területet.
A kárpátaljai görögkatolikusok az ungvári egyházi unió (1646) és a Munkácsi egyházmegye felállítása (1771) óta egyházszervezetükkel, papcsaládjaikkal és híveikkel együtt lojalitásra és partnerségre törekedtek az aktuális államhatalommal. A második világháború után új helyzetben találták magukat: üldözött egyházzá váltak a kommunista–ateista Szovjetunióban. Az egyházmegye regisztrációját megtagadták arra hivatkozva, hogy felső vezetésük nem található az ország területén. Papjait és híveit pedig a moszkvai orosz ortodox pátriárka fennhatósága alá akarták kényszeríteni. Az egyházüldözés eseményeinek konkrét adatokkal való alátámasztására és
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.