A pestis az ókortól kezdve az egyik legfélelmetesebb járványos betegségnek számított. A „fekete halál”, „dögvész”, „döghalál”, „dögletes baj” megnevezések a rettegett ragálytól való halálfélelmet és iszonyatot tükrözik.
„A világnak három részein oly rettenetes döghalál uralkodott, hogy ilyen beteges ember a másikat csak leheletével is megölte” – írta Pethő Gergely (1570-1629) az 1660-ban Bécsben megjelent Rövid Magyar Cronicájában.
Az alábbiakban szépirodalmi alkotásokból idézzük meg, hogy milyennek látták a félelmetes ragályt a járványok írói vénával rendelkező szemtanúi.
Az Ázsiából érkező járvány a Krím-félszigeten lévő Caffa (ma Feodosia) városából indult el Európába. A genovai és velencei kereskedők fontos támaszpontja volt a település, amelyet a tatárok megtámadtak. Az Arany Horda csapataiban tört ki először a pestis, és mivel a várost körülvevő erős védvonalat nem tudták áttörni, mintegy „biológiai fegyverként” elkezdték átlőni a pestises hullákat a falakon belülre. A rémült olasz kereskedők ekkor hajóikra szálltak, és ők maguk hurcolták be Itáliába a fertőzést. A járvány 1347 szeptemberében Szicíliában és Dél-Olaszországban
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.