Ellenfelei és barátai vagy a róla író külföldi diplomaták egyaránt erdélyi származását tartották fontos elemnek, amikor politikai lépéseit magyarázták. A miniszterelnök maga is nagy jelentőséget tulajdonított szülőföldjének. Szupremácia, román–magyar közös állam, független Erdély: a kérdésről vallott nézetei azonban korántsem voltak állandóak.
Ravasz László dunamelléki református püspök 1934 októberében értekezett Bethlen erdélyiségéről a Magyar Szemle hasábjain. Ő sem jutott ebben meszszire, summázata inkább szkeptikusan hangzik: „Volt abban valami alig elhordozható tragikum, hogy a legerdélyibb lelkű politikus legyen az Erdély nélküli ország gazdája, s olyan politikát csináljon, mintha nem is volna Erdély.”
Másik oldalról a Bethlennel szemben igen kritikus és csak ritkán megenyhülő újságíró, Zsolt Béla is Bethlen egyik alapvető tulajdonságának látta erdélyiségét. A politikus naiv ravaszsága, egyensúlyi politikára törekvése (értve ezalatt a polgári, a munkás- és a paraszti rétegek képviseletének
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.