A magyar Szent Korona eddigi utolsó hazatérésére 1978. január 6-án került sor. A Szent Korona ekkor volt a legtávolabb és a második leghosszabb ideig távol Magyarországtól. 33 éven át volt amerikai kézen, előbb német, majd amerikai földön. A koronázási kincseket a koronaőrség a szovjet hadsereg elől menekülő nyilasok parancsára vitte ki az országból és adta át az amerikai hadseregnek. A koronázási ékszereket 1953-ban szállították az Egyesült Államokba, és az amerikai nemzeti aranykinccsel együtt őrizték Fort Knoxban, egészen a hazatéréséig. 1969-ben kezdődött az amerikai–magyar viszony normalizálása, és Kádárék mindent megtettek, hogy a klenódiumok hazakerüljenek. Élénk belpolitikai viták és kétoldalú tárgyalások után végül Jimmy Carter elnök döntött a visszaszolgáltatás mellett.
A Szent Korona és a hozzá tartozó koronázási ékszereink hazánk legfontosabb nemzeti szimbólumai és kincsei. Ma a Parlament Kupolatermében vannak kiállítva, míg a koronázási palást a Nemzeti Múzeumban tekinthető meg. Ám a kommunista időszakban a korona nem volt „szent” és a nevét is kötelező volt kisbetűvel írni. Az 1947. évi kommunista hatalomátvételtől az 1978-as hazatéréséig egyetlen szakmunka sem jelent meg róla itthon magyar nyelven. Tabutéma volt a magyar belpolitikában éppúgy, mint a kétoldalú amerikai–magyar kapcsolatokban, hiszen 1947 és 1977 között a magyar koronaékszerek sorsát a washingtoni kormányok nem kívánták megvitatni Budapesttel.
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.