Az 1945 előtti korszak középosztályáról és benne a nő helyzetéről sokszor meglehetősen statikus képpel találkozunk a történeti irodalomban. Pedig valójában a 20. század első felében a középosztály gyors változásokon ment keresztül Magyarországon, s a két világháború közötti időszak különösen mozgalmas korszak volt a középosztályba tartozó nők társadalmi helyzetének átalakulásában. A századfordulón a középosztálybeli – vagy ha úgy tetszik, polgári – nő életmódeszménye az eltartott, a csak a magánszférában, családi körben aktív nő volt, aki családjának érzelmi centruma, s akinek iskoláztatása sem felel meg ahhoz, hogy a nyilvánosságban vagy bármely szakmában helytálljon. Sőt, háztartáson kívüli pénzkereső tevékenysége valójában kizárta a középosztálybeli vagy polgári társaság köréből a nőt.
Az 1930-as, 1940-es évek fordulójára ehhez képest nagyot fordult a világ, mind több nő igényelte és érte is el a közéleti, értelmiségi szerepvállalás vagy éppen csak a kenyérkereset lehetőségét.
Ez a folyamat persze ellenreakciókat is kiváltott, nemcsak publicisztikai szinten, hanem sokan politikai intézkedéseket is sürgettek a nők nyilvános tereken való önálló megjelenésének megakadályozására.
Olvassa a teljes cikket INGYENES regisztrációval!
Csatlakozzon több mint 30.000 Rubicon Online olvasóhoz és fedezze fel a történelmet! Ingyenes regisztrációval:- Prémium tartalmaink közül hármat ingyen olvashat
- Korlátlan hozzáférést kap Kalendárium rovatunk tartalmához
- Kedvenc cikkeit elmentheti olvasói fiókjába és könyvjelzők segítségével ott folytathatja az olvasást, ahol félbehagyta