Az osztrák békeszerződés megszületéséig viszonylag kevés idő telt el, elfogadásáig pedig szinte semmi.
Miután az Osztrák–Magyar Monarchia a Pádua melletti Villa Giustiban megkötötte a katonai vereségét beismerő fegyverszünetet, alig 10 hónap kellett, hogy az osztrák békeküldöttek a készen kapott békedokumentumokat ellássák a kézjegyükkel. A parafálást követően csupán néhány napra volt szükség, hogy az osztrák Ideiglenes Nemzetgyűlés jóváhagyja az erről szóló törvényt, mely 1920. július 16-án életbe is lépett.
Az eltelt hónapokban – csakúgy, mint a többi vesztes országnak – Német-Ausztriának is csekély esélye volt rá, hogy a diktált feltételeken változtasson.
Miután a birodalom megmentési tervei elbuktak és az uralkodó által kezdeményezett államszerkezeti változások törvényi feltételeit nem sikerült kidolgozni, a pártok vezetői összehívták az 1911-ben választott Reichsrat német kerületeinek képviselőit. Ezzel megtörtént az első hivatalos lépés a későbbi osztrák köztársaság megalakulásának folyamatában. Azzal, hogy a német választókerületek képviselői önálló útra léptek, és a Monarchia minden nemzetiségét megelőzve, október 21-én megalakították az önálló Német-Ausztria Ideiglenes Nemzetgyűlését, tulajdonképpen előremenekültek annak érdekében, hogy az önálló német–osztrák állam saját maga tudja kijelölni kereteit és államterületét.
A köztársaság kikiáltása a bécsi parlament előtt, 1918. november 12. Rudolf Konopa festményeAz Ideiglenes Nemzetgyűlés második,
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.