rubicon

Az oszmán erődváros

Buda és Pest a hódoltság végóráiban
11 perc olvasás

Buda az északnyugati oszmán végvidék legjelentősebb centruma volt, a 17. században a budai pasák nem csupán saját tartományukat irányították innen, hanem Boszniától Temesvárig még jó néhányat. Ennek megfelelően Buda és a vele szorosan – minden korábbinál szorosabban – összetartozó Pest a végvidék legjelentősebb városegyüttesévé fejlődött, hozzájuk hasonlók csak messze, az Oszmán Birodalom belső területein alakultak ki. 

A vezető szerep a hódítások első pillanatától egyértelmű volt, azonban a városnak mint tár­sadalmi egységnek és mint épített környezetnek fel kellett ehhez nőnie. Bár gyakran úgy gondolkodunk a török Budáról, mintha az 1541-ben egy csapásra keleties külsőt öltött volna, ez a valóságban korántsem volt így. A fejünkben élő képet a visszafoglaló háborúk korának látképei határozzák meg, azokon azonban egy százötven éves fejlődés eredménye látható. A következőkben azt tekintjük át, hogy a magyar királyi székhelyből hogyan alakult ki az oszmán szemmel nézve gyönyörű ‒ a mi fogalmaink szerint „keleties” ‒ tartományi központ. 

Buda mindvégig a frontvonal közelében maradt, kisebb-nagyobb keresztény támadások tulajdonképpen bármikor elérhették. Az oszmánok ugyan igyekeztek védőövezetet kialakítani körülötte, de az a tény, hogy Komárom magyar kézen maradt, állandó

Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!

Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:

  • A legújabb Rubicon-lapszámok
  • Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
  • Rubicon Online rovatok cikkei
  • Hirdetésmentes olvasó felület
  • Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők

Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!

Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.