A 19. század második felében a három nagy létszámú nemzetiség közül, amelyek mindegyike már a 18. század végétől és különösen 1848-ban kifejezésre juttatta nemzeti politikai kívánságait is, a szlovákok voltak a leggyengébb pozícióban, az ő nemzeti mozgalmuk számíthatott legkevésbé széles társadalmi támogatásra. Ezt jól mutatják azok a nemzeti tanácskozások 1848 májusában, ahol megfogalmazták politikai követeléseiket. A karlócai szerb nemzeti kongresszuson 7-8 ezer ember vett részt, a balázsfalvi román nemzeti gyűlésre 30-40 ezer román paraszt sereglett össze Erdély minden tájáról, Liptószentmiklóson a szlovákok petícióját néhány tucat értelmiségi és diák fogalmazta meg.
Az önszerveződés kezdetei1848 júniusában a prágai szláv kongresszuson a csehek és a délszlávok etnikai alapon elhatárolt tartományok föderációjává kívánták átalakítani a Habsburg Monarchiát. A szlovákok azonban nem akartak elszakadni Magyarországtól, nem kívántak a csehekkel egy államot alkotni. A szlovák vezetők nyíltan megmondták, hogy nem elég erősek a magyarokkal való szembefordulásra: „Nemzetünket még nem sikerült megnyernünk, […] vannak nemzeti szellemű embereink, ha azonban
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.