Az önállóvá vált Oroszország nem egyszerűen új szereplőként, hanem valódi nagyhatalomként kívánt bekapcsolódni a világpolitika folyamataiba. Azonban már a Szovjetunió szétesésének pillanatában nyilvánvaló volt, hogy Oroszország legfeljebb katonai vonatkozásban rendelkezik a nagyhatalmiság kondícióival. Sem örökölt gazdasági ereje, sem világpolitikai pozíciói, sem kulturális és információs súlya és befolyása nem volt összemérhető a világ első számú hatalmaiéval.
Gazdasági tekintetben az önállóvá vált Oroszország történetének első évében sem számított már többnek, mint középhatalomnak. 1992-ben az orosz gazdaság többé-kevésbé már „csak” arra volt képes, amire az angol, a francia vagy az olasz gazdaság külön-külön. Az egykori szovjet belső periféria leválásával Moszkva gazdasági ereje az egyesített Németországénak minössze kétharmadára zsugorodott. A Szovjetunió szétesése Moszkva és Peking stratégiai egyensúlyát is fölborította – legalábbis a gazdasági erő
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.