Az amerikai elnök, Woodrow Wilson által elképzelt, majd 1919-ben létrejövő Népszövetséget vagy Nemzetek Szövetségét az első világháborút lezáró versailles-i békerendszer egyik tartópillérének szánták. A szervezet fő célja a nemzetközi béke megőrzése, ennek érdekében a nemzetek közötti vitás kérdések békés úton történő elrendezése volt. A kollektív biztonság eszméje felett őrködő Népszövetség a béke megsértőivel szemben a 16. cikkely alapján gazdasági szankciókat is alkalmazhatott. Az alapító dokumentumot, azaz az Alapokmányt aláíró országok között ott volt a világháborúban győztes Olaszország is. 1922-től, Benito Mussolini hatalomra lépésétől azonban az olasz külpolitika nagyra törő célokat tűzött ki. Ezek egyike Abesszínia, azaz Etiópia bekebelezése és ezzel egy összefüggő kelet-afrikai olasz gyarmatbirodalom kialakítása volt.
A fiatal olasz állam már a 19. század végén terjeszkedett Afrika „szarvánál” – így tette gyarmattá Eritreát és Olasz-Szomáliát. Innen már 1895-ben hadjáratot indított Etiópia elfoglalására, de az olasz gyarmati csapatok 1896 márciusában súlyos vereséget szenvedtek az aduai csatában. A térségben ekkor megtorpant az olasz birodalomépítés, így elmondható, hogy a fasiszta mozgalom revánsra törekvő, hódító szándéka valójában a korábbi külpolitikai cél újraélesztését jelentette.
Olasz katonák hajóra szállása Nápoly kikötőjében. Az etióp „kalandra” Mussolini gigantikus portréjával lelkesítenek, 1935. augusztus A háború diplomáciai előkészítéseAz első
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.