1987-ben már nyilvánvaló volt, hogy Magyarország súlyos gazdasági-pénzügyi válságba került. Érlelődött a rendszer felbomlásával fenyegető politikai válság. Kádár János, az MSZMP főtitkára minden fenyegető jel ellenére makacsul tagadta a válság tényét, hatalma megőrzésének utolsó pillanatáig legfeljebb annyit ismert el, hogy tapasztalhatók „válságjelenségek”. A fogalomhasználatról zajló tragikomikus vita egyik jele volt annak, hogy a kommunista párton belül is nőnek a feszültségek. A józanabb pártvezetők tisztában voltak azzal, hogy a kádári politika kimerítette tartalékait, s ha a rendszert fenn akarják tartani, lényeges változásokat kell végrehajtaniuk a politikai irányvonalban és a párt vezetésében.
Válságjelek és reformkísérletA változásokat azonban egyelőre Kádár vezényelte. 1987 közepén, amikor az illegális Beszélő Társadalmi Szerződés címen közreadta az átmenetre vonatkozó programját – nyitó tézisében a híres mondattal: „Kádárnak mennie kell” –, már a rendszerkritikus radikális reformerek is
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.