Az Iszlám Állam olyannyira új jelenség a Közel-Kelet történetében, hogy még egységes elnevezést sem talált rá a világ. A szervezet, nevének többszöri megváltoztatása után, 2013-ban felvette az Irak és as-Sám (vagyis Levante) Iszlám Állama nevet, amelyet angol nyelvű rövidítéssel ISIS-ként vagy ISIL-ként ismerünk. Az arab rövidítés szerint azonban elterjedt a Da’ish vagy Daesh, franciás átírással pedig a Daech elnevezés is. Mivel ez az „eltaposó” és „viszályt szító” jelentésű arab szavakra emlékeztet, a szervezet tagjai e név kimondását megkorbácsolással és nyelvkivágással büntetik. Ennek dacára az arab világban elterjedt a daw’aish név is, ami így fordítható le: „véleményüket másokra kényszerítő bigottak”. Pan Gimun, az ENSZ főtitkára pedig „nem iszlám nem állam” néven emlegette a szervezetet.
Az Iszlám Állam a közel-keleti államhatárok megváltoztatására törekszik, bár a nagyhatalmak által közel száz éve meghúzott határok meglepően tartósnak bizonyultak. Az első világháború után az Oszmán Birodalomból a győztesek kiszakították a déli vilájeteket, vagyis az arabok lakta területeket. Itt létrehozták a francia mandátummá nyilvánított Szíriát és Libanont, valamint a brit mandátummá nyilvánított Palesztinát, Transzjordániát és Irakot. Nagy-Britannia 1930-ban ismerte el Irak önállóságát,
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.