Albrecht Altdorfer regensburgi festő (1480 körül–1538) életéről szinte semmilyen írásos emlék nem maradt fenn. Pedig ez a Dürer-kortárs a német közép- és kora újkor egyik legnagyobb mestere volt, ötvennél több olajfestményt, százhúsz rajzot, kétszer-háromszor ennyi pergamenre festett képet, fametszetet, rézkarcot és metszetet hagyott az utókorra. Ezek főként a 16. század elején készültek.
1526-ban kinevezték a Duna menti város építészének is, és 1529-ben erődítményeket tervezett a törökök esetleges terjeszkedése ellen. Az év őszén a „Pompás” Szolimán egy hónapon át ostromolta Bécset, majd október 15-én elvonult. Tudjuk, az a bizonyos „akciórádiusz”, kevésbé tudományosan hatósugár – a seregnek időben vissza kellett érnie Anatóliába az akkori közlekedési viszonyok mellett. Így aztán Bécs is, Regensburg is megmenekült.
Ebben a viharos időszakban Altdorfer tízegynéhány álló formájú, kb. embermagasságú képet festett a bibliai és ókori történelem nagy alakjairól a müncheni hercegi palota részére. A képek egyike, Nagy Sándor győzelme Dárius felett az Isszosz folyónál fennmaradt (München, Alte Pinakothek, olaj
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.