Az orosz megszálló csapatok nagypénteken este 8 óra tájban jelentek meg községünkben, s mindjárt az első éjjelen fosztogattak és több nőt: hajadont és férjes asszonyt megbecstelenítettek” – írta 1945. április 28-án Takács János abdai plébános arra a március 9-én kelt püspöki utasításra, amely a „megszállás alól felszabadult plébániákat” jelentéstételre szólította fel. E jelentések 4. pontjában arról kellett beszámolót készíteni, hogy „a község és lakossága milyen állapotban van”.
Máté Miklós koroncói plébános beszámolójában ez olvasható: „Ezek a »felszabadítók« minden házat megszabadítottak majdnem minden értéktől. A fogatok elrablásával megteremtették az egyenlőséget is. A majdnem 1 hetes dorbézolással mérhetetlen szenvedéseket okoztak mindnyájunknak, de különösen szegény nőknek.”
Markotabödögén „a faluban garázdálkodtak, erőszakoskodtak, elsősorban azon a faluvégi családon, amelyik fehér kendőt lobogtatott feléjük. […] Keresték a bunkerokban a nőket, elvitték a lovakat, kocsikat.”
A győri egyházmegye majd másfél száz településéről, az ott történt eseményekről tudósító 97 dokumentum szinte mindegyikében szerepel ehhez hasonló kitétel: „A híveimet is rabolták, leányokat, asszonyokat meggyaláztak.” Különbség csak a megfogalmazásban fedezhető fel – a jelentést tevő plébánosok kora, műveltsége, élettapasztalata és habitusa szerint.
Hogyan
Olvassa a teljes cikket INGYENES regisztrációval!
Csatlakozzon több mint 30.000 Rubicon Online olvasóhoz és fedezze fel a történelmet! Ingyenes regisztrációval:- Prémium tartalmaink közül hármat ingyen olvashat
- Korlátlan hozzáférést kap Kalendárium rovatunk tartalmához
- Kedvenc cikkeit elmentheti olvasói fiókjába és könyvjelzők segítségével ott folytathatja az olvasást, ahol félbehagyta