Az 1970–80-as évek fordulója a távoli szemlélő számára az akkor létező szocializmus és benne a Kádár-rendszer aranykorának tűnik: lassú gyarapodás, Trabant, balatoni nyaraló és két szoba összkomfort – kialakulóban a legvidámabb barakk mítosza. A felszín alatt azonban megjelentek a változás előhírnökei, a hazai és a közép-európai ellenzéki mozgalmak. Vizsgálatukhoz fel kell figyelnünk arra a tényre, hogy mind a csehszlovák, mind a lengyel, mind a magyar pártállammal szembehelyezkedő politikai jellegű csoportok közös alapról bírálták a kommunista rendszert. Ez a fundamentum az emberi jogok teóriája volt. Érdemes megvizsgálnunk, hogy az emberi jogok eszmevilága valóban fontos szerepet játszott-e a pártállami rendszer lebomlásában?
Történeti áttekintésAz emberi jogokról alkotott felfogás erősen kötődött a jogi gondolkodás két meghatározó irányzatához, a természetjogi és a pozitív jogi iskolához. Kezdetben a hatalomtól, az államtól független jogok teóriájának megalkotói (Locke, Hobbes és részben Rousseau) abból indultak ki, hogy a polgárokat megilletik bizonyos jogok attól függetlenül, hogy a
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.