Nyilvánvaló, hogy az első világháború törést jelent az európai történelemben, de korszakhatár-jellegére vonatkozóan már eltérő vélemények léteznek a szakirodalomban és a szélesebb történeti diskurzusban is. Ezek között három fő megközelítést különböztethetünk meg. Az első szerint egy korábbi, hosszabb időszak lezárását jelenti a háború. Ez az értelmezés dominált például a két világháború közötti francia és brit történetírásban. Napjainkban pedig van, aki így használja a „hosszú 19. század” fogalmát. A magyar történészek általában szintén az első világháború végét tartják a 20. század legfontosabb korszakhatárának.
Egy másik periodizációs gyakorlat alapján a két világháború és a közöttük lévő két évtized együtt alkot egy korszakot, mely elkülönül az 1914 előtti és 1945 utáni időszaktól. Végül egy további irányzat az első világháborút egy hosszabb új korszak nyitányának tartja, mely az elterjedt felfogás szerint 1991-ig, az európai kommunista rendszerek összeomlásáig tart – ez a „rövid 20. század” koncepciója –, de vannak, akik szerint ma is az első világháborúval kezdődött érában élünk.
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.