Eger vonzerejét a vár, a barokk épületek és fürdők mellett a település jellegzetes monokultúrás növénye, a szőlő s az ebből készült méltán híres bor adja. A borászat évszázadokon át Eger alapvető gazdasági ágazatát jelentette.
A püspökség jóvoltából a kora középkori kezdetektől virágzó borkultúra a 16–18. században a város első számú megélhetési forrása volt. A jelenben az Egri borvidék a legdinamikusabban fejlődő és legnagyobb potenciállal rendelkező bortájak közé tartozik Magyarországon.
A termőhely teljes területe 20 ezer hektár fölött van, ebből nem egészen ötezer hektárt művelnek az egri borosgazdák. Talán itt a legnagyobb az egy hektárra eső tehetséges, eredeti borászok száma, és örvendetesen magas a fiatal borkészítők aránya is. A klimatikus adottságok, a talaj sokfélesége, a mély történelmi tradíció és az a nagyszerű adottság, hogy mind fehér-, mind vörösborban csodákra képes, Egert a legszofisztikáltabb francia borvidékhez, Burgundiához teszik hasonlatossá.
A szőlőműveléssel és borkészítéssel nem csak a püspöki és káptalani uradalmak, a városban élő polgárok foglalkoztak, hanem a török kiűzését követően, a 18. században a városfalakon kívül kialakult külvárosok, egri kifejezéssel a hóstyák lakossága is. Az itteni földbirtokos parasztok és a napszámosmunkából élő kapások jórészt a szőlőművelésből éltek, de szőlővel a hóstyákon lakó kézművesek is rendelkeztek.
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.