Az Antonescu-rezsim békeelképzeléseinek kiindulópontja az „antibolsevizmus”, illetve a szláv- és magyarellenesség volt, mégis, az elsődleges feladatot Észak-Erdély visszacsatolása képezte. A román vezetés a homogén nemzetállam megteremtésével számolt. A nemzeti homogenizációt a „centrifugálisnak” tartott kisebbségek eltávolításával kívánta megvalósítani: lakosságcserével, egyoldalú kitelepítéssel, deportálással.
1944. nyarán a gyökeresen megváltozott nagyhatalmi erőviszonyok – a versailles-i rendszer szétesése és a hitleri Németország térnyerése – következtében Nagy-Románia felbomlott. Kevesebb mint három hónap alatt az ország elvesztette lakosságának és területének egyharmadát. A súlyos területi veszteségek nyomán hatalmi harc robbant ki, amelynek következtében a Berlin által támogatott Ion Antonescu tábornok teljhatalmú „államvezetőként” („Conducător”) az ország élére került. A mintegy négy éven át tartó Antonescu-rezsim idején a legfontosabb közvélemény-formáló „nemzeti ideál” a megcsonkított határok helyreállítása volt, elsősorban Észak-Erdély mindenáron való visszaszerzése.
Ion Antonescu és Mihai Antonescu a vádlottakPróbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.