A székesfehérvári Szűz Mária-prépostság sok tekintetben egyedülálló volt. Szent István királynak a Szentföldre vezető zarándokút mellett épített magánegyháza a középkori Magyarország király- és királyné-koronázásainak, királyi esküvőknek, temetkezéseknek a helyszíne lett. Itt őrizték évszázadokon át a koronát és a koronázási jelvényeket, valamint a fontos iratokat. Számos sorsfordító eseménynek, országgyűlésnek, országnagyok tanácskozásának keretéül szolgált e hely.
Az épület évszázadokat átívelő rendkívüli jelentősége arra vezethető vissza, hogy a templom falai között nyugodott az 1083-ban szentté avatott István király (†1038) és fia, az ugyancsak ekkor szentté avatott Imre herceg (†1031). Az ő tiszteletük emelte ki ezt az épületet az egyszerű nép és az ország vezetői szemében a templomok sorából.
A székesfehérvári Romkert jól átgondolt, tudományos alapokon szerveződő, sokrétű kutatási program keretében valósult meg, amely szoros értelemben az 1936-ban megkezdett régészeti ásatással indult. Az előkészítő szakasz azonban a harmincas évek elejére nyúlt vissza, s néhány év alatt pontos koreográfia szerint, fokról fokra építették fel a dramaturgiai csúcspontot, az 1938-as Szent István-emlékévet s benne a vitézavatást, a Szent Jobb látogatását és a Romkert fehérvári országgyűléssel egybekötött hivatalos megnyitóját.
A
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.