Nagyhatalmi nézőpontból Magyarország sorsa 1933-ban sem volt meghatározó tényező, Németországgal összevetve Magyarország nem jelentett veszélyt sem a franciák európai hegemóniájára, sem az európai hatalmi egyensúlyra. A trianoni határok újragondolása legfeljebb abból a szempontból volt fontos, hogy a Duna-medence stabilitását ne fenyegesse a magyar irredentizmus, és így az összeurópai hatalmi berendezkedés erről az oldalról is védve legyen. Ennek ellenére a Foreign Office, a brit külügyminisztérium 1933-as aktái között meglepően nagy számban találhatók elemzések, tanulmányok, javaslatok a magyar határok módosításának lehetőségeiről, illetve különösen sok feljegyzés, memorandum foglalkozik a tényleges etnikai határ és az aktuális határvonalak közötti feltűnő eltérésekkel.
Az első világháborút lezáró békerendszer – bár alkotói olyan hangzatos eszményekkel és elvekkel próbálták igazolni, mint a népek önrendelkezési joga, az etnikai elv vagy a kisállamok és nagyhatalmak egyenlőségének
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.