Thomas Jefferson elképzelése szerint Amerikában a független farmerek, valamint az általuk létrehozott kisközösségek jelentették volna a társadalom gerincét. A jeffersoni utópia azonban a polgárháború lezárulásával végleg vereséget szenvedett: a következő évtizedek új irányt szabtak az Egyesült Államok fejlődésének, s ennek vesztesei – többek között – a kis „szigetközösségek” voltak.
Részvénytársaságok világaA Mark Twain által aranyozott kornak (Gilded Age) nevezett időszakban terjedt el a részvénytársasági tulajdonforma, mely lehetővé tette, hogy tekintélyes összegek halmozódjanak fel egy-egy csoport kezén, s a társaságokat vezető befektetők nagyobb mozgási szabadságot kapjanak. Ez a tulajdonforma az 1850-es években jelent meg az Egyesült Államokban, elsősorban a vasútépítés és üzemeltetés területén. Az 1870-es évekre már széles körben elterjedt, s a századforduló táján megkezdődött a társaságok összeolvadása: 1904-ben körülbelül 300 ipari nagyvállalat az ország ipari termelésének több mint 40
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.