1682 körül készülhetett az a metszet, amelyen Luther Márton látható Thököly Imre és egy jezsuita szerzetes társaságában. Bár a három, egész alakos szereplő a viselete és az arcvonásai alapján is felismerhető, az iratszalagokban elhelyezett felirat és egy rövid vers is segít a kép értelmezésében. Luther és Thököly felett egy hozsannázó angyal száll, aki Luther felé tollat, Thököly felé pedig koronát nyújt, míg a jezsuita szerzetes felett az ördög repked. A kép szimbolikus olvasatát megjegyezhető módon egyszerűsítette le a felirat: „Amit doktor Luther létrehozott, a hős Thököly védelmezi, az ördög akarata ellenére is.”
A metszeten Luther alakja legitimálta Thököly Imre politikáját. A magyar nemesi viseletben látható Thököly a magyarországi evangélikus egyházat védi, amelyet a protestáns egyházi viseletben ábrázolt, jobb kezében Bibliát tartó Luther Márton reprezentál. Az égi szférából odaidézett Luther alakja Thököly személyét is dicsőíti, kiemelve tevékenységét a 17. század végi aktuális politikai és katonai krízisekből. Luther az egyház alapítójaként és a teológia doktoraként a protestáns vallásgyakorlat törvényekkel biztosított, évszázados szabadságát jelenítette meg a képen.
Thököly Imre apoteózisa, 1682Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.