Gróf csíkszentkirályi és krasznahorkai Andrássy Gyula két történelmi magyar tartományt hordozott a nevében, de a második parlamentnek felelős magyar kormány miniszterelnöki székét 1871-ben a közös külügyminiszteri posztra cserélve a magyar nemzeti érdekeket magasabb szinten képviselte tovább: egy nagyhatalom érdekeivel összhangba hozva Magyarország déli határvidékén igyekezett stabil viszonyokat teremteni, védve az egész Monarchia integritását.
Néhány szakembert leszámítva Magyarországon jóformán ismeretlen, hogy Andrássy Balkán-politikájának képviseletében milyen jelentős szerepe volt a szlovén hátterű Josef Schwegelnek. Ma is aktuális üzenete van ennek a Balkán-politikának: Andrássy Gyula, az egyik legnagyobb magyar külpolitikus tudatában volt annak, hogy Magyarország a balkáni független államokkal szorosan együttműködve biztosíthatja csak a békét és a jólétet Délkelet-Európában.
Szerzőnk, Andrej Rahten tudós-politikus, a Szlovén Tudományos és Művészeti Akadémia tagja, Andrássy bizalmas munkatársának pályáját felrajzolva az egykori soknemzetiségű Monarchia polgárainak egyik, rokonszenves döntési lehetőségét mutatja be: a saját nemzet melletti hűség összeegyeztethető egy magasabb, tágabb egység iránti lojalitással. Az Osztrák–Magyar Monarchia sok tekintetben előképe és intő példája a mai Európai Uniónak.
Báró
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.