A gazdasági válság sújtotta harmincas évek közepén Washingtonban kongresszusi bizottságot hívtak életre az Egyesült Államok első világháborús részvétele körülményeinek kivizsgálására. A Gerald P. Nye vezette bizottság arra a következtetésre jutott, hogy Amerikának nem fűződtek elsődleges érdekei a részvételhez, hanem bizonyos csoportérdekek – bankárok, a háborús szállításokban érdekelt gyárosok – befolyásolták a Wilson-kormányt a döntésben.
Izolacionista közhangulatA jelentés erőteljes visszhangot váltott ki a politikai életben és a közvéleményben egyaránt, aminek eredményeképpen a kongresszus 1935-ben egy semlegességi törvényt fogadott el, amely megtiltotta, hogy a kormány hadianyagokat adjon el a hadviselő országoknak. Az Egyesült Államok ezzel az elvvel gyakorlatilag kiszolgáltatta magát Németországnak. A semlegességi törvényeket a következő években megújították, sőt, tovább szigorították, s hatályuk a spanyol polgárháborúra is kiterjedt.
Az egyre feszültebbé váló nemzetközi helyzet és az egyre inkább elszigetelődéspártivá váló amerikai közvélemény közötti ellentétet Franklin D. Roosevelt megpróbálta fokozatosan felszámolni. 1937. október 5-én, azt követően, hogy Japán újabb támadást
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.