Thomas Sakmyster a University of Cincinnati professzora, aki európai történelmet tanít, s első nagyobb munkájában a harmincas években Magyarországgal szemben folytatott nagyhatalmi politikát vizsgálta. Ezt követően kezdett a két világháború közötti magyar történelemmel – és Horthy Miklóssal – foglalkozni. Horthy kormányzóságáról írott monográfiája nagy visszhangot váltott ki Amerikában, s hamarosan magyarul is napvilágot lát a Helikon Kiadó gondozásában. Ebből a könyvheti kiadványból olvashatunk most részleteket.
Horthy 1944. október 17-ét viszszaemlékezéseiben „élete legszomorúbb napjának” nevezte. Délután őt, családját és néhány bizalmasát fegyveres kísérettel a Nyugati pályaudvarra szállították. Horthyn vadászruha volt, mivel többi ruháját a fosztogató német katonák ellopták a rezidenciájából. Hivatali vonata, a Turán megindult azon az úton, amelyen huszonhat évvel azelőtt, a Monarchia felbomlása után a tengernagy Magyarországra érkezett. Most Magyarországot hagyta el, amely az európai történelem legpusztítóbb háborújának egyik fő hadszínterévé vált. Éjfél előtt nem sokkal a Turán átlépte az osztrák határt. Horthy még tizenhárom évet élt. Nemcsak Szálasit, de két nemezisét, Sztálint és Hitlert is túlélte – magyar földre azonban soha többé nem térhetett vissza.
Élő anakronizmusPróbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.