A tételes vallások mellett egyre több szinkretikus kultuszból és vallásból válogathat az ezredforduló embere a „spirituális szupermarket” rohamosan bővülő kínálatában. Az újpogányság és benne az újboszorkány-mozgalmak egyelőre még nem komoly versenytársai a nagy vallásoknak, de elsősorban a fiatalabb generációk körében növekvő népszerűségük miatt mindenképp számolnunk kell velük. Gerald Gardner titokban tevékenykedő wicca csoportocskájától hosszú és izgalmas út vezetett a mai cyberboszorkányokig. A kezdetben csupán néhány hóbortos elme kedvtelése mára világszerte kiterjedt, sokrétű boszorkánykultuszt eredményezett.
A 20. század második felétől jelentkező újboszorkány kultuszok manapság rendkívüli népszerűségnek örvendenek. Az újboszorkány elnevezés a német neue Hexen tükörfordítása. Az „új” jelző többek között a történeti boszorkányfogalomtól való megkülönböztetést szolgálja. A kifejezés már bevett terminus technikus az új vallási mozgalmakkal foglalkozó német vallástörténeti és vallásetnológiai diskurzusban, ahol gyakran az újpogányság több más irányzatára is alkalmazzák: például a klasszikus ceremoniális mágiát gyakorló csoportokra, továbbá egyes nacionalista ideológiát valló szerveződésekre (Német Lovagrend, Heidnische Gemeinschaft). Így azonban összemosódik a
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.