A tenger, a búvárkodás és az elsüllyedt kincses hajók utáni kutatás minden ember fantáziáját megmozgatja, legyen gyermek vagy felnőtt. De mivel is foglalkoznak a víz alatti régészek valójában? Mi a valódi „kincs” egy ókori hajóroncson? Hogyan és mire használhatóak fel a víz alatti régészeti lelőhelyek feltárása során szerzett információk? Cikkünkben ezeket a kérdéseket próbáljuk röviden megválaszolni.
A víz alatti régészet a régészettudomány szerves része, céljaik azonosak, a módszereik közötti néhány különbség csak az eltérő környezetből fakad. Magában foglal minden víz alatt végzett régészeti tevékenységet a hajóroncsok feltárásától a víz alá került településrészek kutatásáig. A víz alatti régész vagy búvárrégész elnevezés tehát nem fed valós különbséget, mindössze arról van szó, hogy a szakemberek egy része lemerül a víz alá, hogy felderítsen, feltérképezzen, vagy éppen feltárjon lelőhelyeket. Természetesen ehhez ismerniük kell a víz alatti munka módszereit, eszközeit, lehetőségeit és korlátait. A hajózás régészete ezzel szemben jól körülhatárolható szakterület a régészeten belül. Gyakran van szükség víz alatti kutatásra, de a hajózáshoz kapcsolódó emlékek nem csekély része szárazföldön található (feltöltődött kikötők, hajómodellek és
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.