A 10. század második felében megjelent a forrásokban egy új társadalmi csoportot jelölő, nagy jövőjű szó: burgensis, azaz a burgus lakója. Mi is hát a burgus? Valamely püspöki székhely (civitas), kolostor vagy földesúri vár (castrum, castellum) körül kialakult nyílt település, ahol kereskedők és kézművesek laktak. Egyes vidékeken nevezték portusnak, suburbiumnak vagy – germán szóval – wiknek (vicus) is.
A városi szabadságokA burgus lakói közül először a kereskedők szervezték meg autonóm közös-ségeiket, a gildéket (9–10. sz.), később a kézművesek céheiket (12. sz.). Így érthető, hogy kereskedők irányításával jöttek létre az egész város közösségét képviselő communák, annak érdekében, hogy a földesúrtól kivívják a város autonómiáját, „szabadságait”.
A communamozgalom a 11–12. században bontakozott ki. Néhol nyílt összecsapásra került sor a polgárok és a város ura között, de a legtöbb esetben békés megegyezés történt, mert a földesurak hamar rájöttek, hogy számukra is hasznos a város jelenléte birtokukon. Idővel
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.