rubicon

A technika két forradalma

5 perc olvasás

Az emberi technika fejlődéstörténetének rejtélyes jelenségei közé tartozik, hogy egyes népcsoportok kultúrája a kőkorszak színvonalán maradt, másoké középkori társadalmi és technikai körülmények között rekedt meg évszázadokig, miközben a technika fejlődése földrajzilag jól körülhatárolható gócokban felgyorsult. A fejlődés súlypontja újból és újból nyugati irányba helyeződött: Mezopotámiából a Mediterráneumba, onnan Nyugat-Európába, Angliába, majd Észak-Amerikába - most pedig a Csendes-óceán partvidékére, Japánba.

Van olyan tudós, aki hat különböző technikai forradalmat mutat ki az emberiség történetében, egyetértés azonban csak kettő tekintetében alakult ki. A konszenzus alapját azok a társadalmi változások képezik, melyek mindkét esetben gyökeresen és viszonylag gyorsan átalakították a termelési struktúrát. Az első az újabb kőkorszakban zajlott le, és neolitikus agrárforradalomként vált ismertté; a második a mai világkép kialakulását döntő módon befolyásoló 18-19. századi ipari forradalom.

Újkőkori agrárforradalom

Időszámításunk előtt 10 000 körül az ember már fontos műszaki ismeretek birtokában volt. Nemcsak finoman csiszolt, átfúrt, nyeles kőszerszámok egész sorát alkalmazta, hanem összetett eszközei is voltak - például a nyíl -, ismerte és használta a tüzet, talán már font és szőtt, sőt automatákat is készített, hiszen a csapdák a vadászat igen korai találmányai. Mégsem emelkedett ki táplálékszerzési módszerei tekintetében az állatvilág élőlényei közül. A gyűjtögetés, a halászat és vadászat általa folytatott kombinációja más emlősöknél is előfordul.

Nagyobb zsákmány, átlagosnál eredményesebb gyűjtés esetén felmerült ugyan a távlati gondoskodás egy kezdetleges formája: készletek képzése sanyarúbb időkre, télire - de ezt az állat is megtette. Az igazi perspektívikus tervezés első lépcsőjét az élelemtermelés megindítása képezte: a növény- és állatvilágon élősködő ember áttért annak módszeres kizsákmányolására, azáltal, hogy megteremtette az élelem reprodukciós körforgását. Előázsia számos pontjáról, de különösen a Mezopotámiát körülölelő ún. "termékeny félhold", vagyis Palesztína, Szíria, Dél-Anatólia, Örményország és Kelet-Irán területéről előkerülő leletek tanúsítják, két életfontosságú ágazat jött létre kb. tizenegyezer éve: a mezőgazdaság és az állattenyésztés.

Míg az állattenyésztés - számos átmeneti formája miatt - inkább evolúciós folyamatnak tekinthető, addig a föld megművelése forradalmi elhatározás dolga volt. Az újkőkorszak emberének a gyűjtött és télire tárolt vadon termett gabonamagvakból vetésre kellett tartalékolnia; a talaj egy részén a természetes növényzetet el kellett

Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!

Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:

  • A legújabb Rubicon-lapszámok
  • Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
  • Rubicon Online rovatok cikkei
  • Hirdetésmentes olvasó felület
  • Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők

Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!

Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.