2005. áprilisa és novembere között, a 4-es főút ceglédi szakaszán, a 69,6–76,8 km között, az autóút mindkét oldalán, a Nemzeti Autópálya Rt. támogatásával régészeti feltárást végeztünk. A több mint 7 km hosszú szakaszon (8 lelőhelyen) feltárt több ezer objektum (gödrök, árkok, szabadtéri kemencék, házak, kutak, füstölők, műhelyek, vaskohók) őrzi a bronzkortól a középkorig megtelepedett lakosság hajdani nyomait. Az ásatás során több olyan megfigyelést is tettünk, melyek biztos támpontokat adtak az eddig ismeretlen vagy csak részben ismert régészeti jelenségek megismeréséhez. Egyrészt a felszínre került vaskohók fontos adatokkal szolgálnak a középkori alföldi vaskohászat eddigi homályos képéhez. Másrészt régészetileg is dokumentálni tudtuk az írott forrásokból már jól ismert tatárjárás pusztításait.
A legnagyobb kiterjedésű lelőhelyen, melyet az északi és a keleti szélén az egykori patak- vagy folyómeder határol, egy 11–13. századi falu részletét tártuk fel. A falu közelében emelkedő homokdombon egy mára már a mezőgazdasági munkák miatt elpusztult kőalapozású templom állt. A templom körüli temetőt, ahová az itteni és a környékbeli lakosság temetkezett, a szántó felszínén heverő csontok jelzik. A feltárt 52 ház elhelyezkedése, mérete és leletanyaga alapján megállapítható, hogy a 11. században idetelepült lakosság faluszerű településen élt, ahol a 10-12 m2 alapterületű, nyeregtetős, kemencés lakóépületek kisebb csoportokban helyezkednek el. A néhány évtized után itt élők, akik a 13. század közepén menekültek el, már 12-20 m2 alapterületű, ÉNY–DK-i irányú, kb. 40-50 m hosszú utcasorba rendezett házakban éltek. A házak betöltésében talált leletek alacsony száma arra utal, hogy a falu lakosságának nagy része az 1241–42. évi pusztításkor el tudott menekülni. Azonban több olyan csontvázat is találtunk, melyek a faluban maradtak szomorú sorsát mutatja be.
Regisztráljon és olvassa a teljes cikket!
Ingyenes regisztrációval korlátlan hozzáférést kap Kalendárium rovatunkhoz, és prémium tartalmaink közül 3-at olvashata Rubicon Online-on.