1956. november 5-én Nagy-Britanniát a Szovjetunió atomtámadással fenyegette meg, ha nem állítja le haladéktalanul a Szuezi-csatorna visszaszerzésére indított egyiptomi intervencióját. A kilátásba helyezett fenyegetés jól tükrözi, hogy a hidegháború időszakában minden nemzetközi konfliktus a szuperhatalmak versengésének erőterébe került. A britek és a franciák ’56-os szuezi intervenciója, amelyben az egykori gyarmattartó hatalmak önérdekű törekvései akarva-akaratlanul összekapcsolódtak a világpolitika mozgatórugóival, jól példázza ezt.
Az 1869-ben megnyitott csatornát a franciák építették, de 1882-ben egész Egyiptom a csatornával együtt brit „protektorátus” alá került, s e helyzet alapvetően csak a II. világháború után változott meg. 1952-ben a hadsereg megbuktatta a formálisan 1936 óta független észak-afrikai ország királyát, 1954-ben pedig az arab nacionalizmust felkaroló Gamal Abdel Nasszer ezredes került hatalomra. Ő kényszerítette ki Londontól azt az ígéretet, hogy két éven belül kivonja katonáit a Szuezi-csatorna térségéből, amelyet egy brit–francia társaság igazgatott.
Az „ellopott” csatornaA hidegháború feszült légkörében Nasszer Egyiptoma – az ún. el nem kötelezettek mozgalmának egyik jelentős szereplőjeként – a szovjet blokk irányába nyitott, és 1955-ben Csehszlovákiától vásárolt fegyvereket. Az Egyesült Államok és Nagy-Britannia válasza nem
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.