Juhász Gyula (1930–1993) az MTA Történettudományi Intézetének ahhoz a kutatócsoportjához tartozott, amely oroszlánrészt vállalt a Horthy-korszak szakszerűbb bemutatásának és elfogulatlanabb értékelésének az 1960-as évektől kibontakozó folyamatában. Első monográfiája, amely a Teleki-kormány 1939 és 1941 közötti külpolitikájával foglalkozott, 1964-ben jelent meg. Ezt az egész Horthy-korszak külpolitikáját áttekintő összegzés követte 1969-ben. Ez a műve – egyre bővülő terjedelemben – a rendszerváltásig három kiadásban jelent meg. Az analizálás és a szintetizálás mellett Juhász számos, kutatási témájába vágó dokumentumkötetet is szerkesztett. Ezek közül a legnagyobb figyelmet az az 1978-ban megjelent összeállítás váltotta ki, amelyben az 1942–43-as magyar béketapogatózásokra vonatkozó brit dokumentumokat tette közzé magyar fordításban. Az alábbi részletet, amely Szent-Györgyi Albert 1943-as missziójával és annak hatásaival foglalkozik, e kötet bevezetőjéből emeltük ki.
Amint ezt Juhász is hangsúlyozza, Szent-Györgyi Albertet nem a kormány, hanem a rendszer baloldali ellenzékének különböző pártjai és irányzatai küldték tárgyalni Isztambulba. Kállayt és a Külügyminisztériumot csak tájékoztatta küldetéséről. Az ekkor már Nobel-díjas tudós alkalmasnak gondolta magát a háborúból való kiugrás és a demokratikus átmenet levezénylésére. Ahhoz képest, hogy semmiféle politikai tapasztalattal nem rendelkezett, ez elég nagyfokú önbizalomról árulkodott. Nem tudjuk, hogy ha a sors úgy hozta volna, képes lett volna-e megfelelni a nem könnyű feladatnak. Azt azonban tudjuk, hogy isztambuli tárgyalásai során elég ügyetlenül viselkedett. A brit megbízottak mellett ugyanis olyan „közvetítőkkel” is tárgyalt, akik a német titkosszolgálat ügynökei voltak. Küldetéséről és szándékairól így nemcsak az angolszászok, hanem Hitler és Ribbentrop is értesültek. S ezt utóbbiak nem is mulasztották el időről időre Kállay és Horthy orra alá dörgölni.
A német külügyminiszter 1943. április 16-i memorandumában, amelyet a kormányzónak adtak át Klessheimben, például ez olvasható: „Egyre több magyar személyiség utazik semleges országokba, hogy ott angol és amerikai személyekkel lépjen érintkezésbe. […] A német kormány cáfolhatatlan és hitelt érdemlő forrásból értesült, hogy ezeknek az utazásoknak határozott célja volt angol kezekhez juttatni olyan információkat, amelyek szerint a magyar kormány szilárdan eltökélte, hogy brit és amerikai csapatok ellen semmi szín alatt nem fog harcolni. Szent-Györgyi professzor odáig ment, hogy Konstantinápolyban egy amerikai közvetítőnek expozét adjon át, amelyben Magyarország egyenesen fölajánlja az ellenségnek, hogy titkos katonai együttműködést létesít Angliával és Amerikával, mihelyt Németországnak az invázióval kell szembenéznie. Magyarország abban a pillanatban megnyitja határait a szövetséges haderők előtt.”
Ezek a Harmadik Birodalom tudomására jutott információk szolgáltatták az alapot ahhoz az 1943 őszére megszületett német döntéshez, hogy a háborúból való kiugrásának megakadályozása céljából Magyarországot katonailag meg kell szállni.
A
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.