A középkorban és a kora újkorban a székelység széles körű – noha egyre fogyó – autonóm jogokkal rendelkezett. A középkori Magyar Királyság keleti végein található Székelyföld sajátos önkormányzati rendszerét három szilárd pillér tartotta össze: a székelyek adómentessége, a szabad székelység sajátos, kiváltságos rendi tagolódása és a Székelyföld, ezen belül a székely székek önálló közigazgatási szervezete.
Az adófizetés alól felmentett székelyeknek a középkorban egyetlen terménybeli kötelezettségük volt a központi hatalom felé: a király koronázása, házassága, illetve trónörökös születése alkalmával lerovandó „ökörsütés”. Ez nem tévesztendő össze a népünnepélyeken ma újra dívó, látványos gasztronómiai szolgáltatással, neve pedig onnan ered, hogy a király számára összegyűjtött ökröket (minden székely portáról egyet) tüzes vassal megbélyegezték, vagyis az ökrök bőrére billogot sütöttek.
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.