Negyedszázaddal ezelőtt jutott a közvélemény és a magyar szakemberek tudomására, hogy Angliában elárverezik „Pannónia kincsét”. Az árverési katalógus fényképei alapján bizonyossá vált, hogy a kincs egykori, római császárkori tulajdonosa, a Kr. u. 4. században élt Seuso – neve az egyik tálon olvasható – az ezüst dísztárgyakat a Dunántúlon, valahol a Balaton körzetében használta, és valamilyen veszély miatt ebben a körzetben rejtette el. Ebből következően ott is kerültek elő valamikor a hetvenes években. Ha pedig az ezüsttárgyak az azokat rejtő rézüsttel együtt külföldön vannak, akkor azokat kicsempészték az országból. Ez nem lehetett egyszerű művelet a tekintélyes súly (67 és fél kilogramm az üst nélkül) és a terjedelem miatt.
Ha bizonyos, hogy a kincset egy gazdag római földbirtokos a Dunántúlon használta és rejtette el, akkor miként lehetséges, hogy a washingtoni perben nem ítélték oda a kincset Magyarországnak? Az ok roppant egyszerű. Noha régészeti érvek kétségtelenül tanúsítják a lelet dunántúli használatát, nem tudják bizonyítani a lelet dunántúli megtalálását és lelőhelyét. Az előbbi kutatása és bizonyítása régészeti, az utóbbi pedig bűnügyi nyomozói feladat. A régészeti, tudományos érvek bármennyire meggyőzőek, nem azonos minőségűek egy bűnügyi vizsgálat során felkutatott bizonyítékokkal. A tárgyak részleges hazatérése azonban nemcsak a régészeti, hanem a bűnügyi vizsgálathoz is segítséget jelent.
Se
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.